جراحی پلک

چشمها دریچه ارتباط ما با جهان خارج هستند و نقش اساسی درروابط اجتماعی ما بازی می کنند. معمولاً در روابط انسانی نگاه کردن به یکدیگر نخستین قدم است. به همین دلیل ظاهر چشمها به افراد تأثیر زیادی در قضاوت اولیه دیگر ان نسبت به فرد و همچنین اعتماد به نفس خود فرد دارد. باافزایش سن ، تغییراتی درساختمان پلکه ایجاد میشود که باعث میشود فرد ظاهری سالخورده و خسته پیدا کند. بخش عمده این تغییرات عبارت است از:

- ایجاد چروک های ظریف در اطراف پلک ها
- کش آمدن و شل شدن پوست و عضلات پلک ها
- تجمع چربی اضافه در زیر پوست پلک ها

مجموع این تغییرات باعث می شود چهره فرد سال خورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتی که این حالات شدید باشد می تواند با مسدود کردن میدان دید جانبی بر عملکرد بینایی فرد نیز تاثیر بگذارد.

جراحی اصلاحی پلک یک جراحی زیبایی است که به منظور اصلاح این تغییرات و ایجاد ظاهری جوان تر و شاداب تر انجام می شود. این عمل معمولا در بی حسی موضعی انجام میشود . ذر صورت لزوم پلک بالا و پایین را میتوان همزمان عمل کرد. مدت زمان عمل پلک بالا حدود یک ساعت و پلک پایین حدود یک ساعت و نیم میباشد.بعد از اتمام عمل نیازی به پانسمان کامل چشمها نمیباشد و تنها قسمت بخیه خورده شده چشم با یک چسب باریک پوشانده میشود. این چسب پس از یک روز برداشته شده و تا کشیده شدن بخیه ها در روز هفتم باید از پماد مخصوص برای حفاظت از زخم استفاده کرد. برای جلوگیری از چرک کردن 5 روز ٱنتی بیوتیک تجویز می شود. تورم و کبودی بعد از عمل بعد از مدت 7 الی 10 روز از بین می رود. برش پلک بالا در چروک طبیعی ان قرار می گیرد و برش پلک پایین با فاصله 2 میلی متر از مژه های پلک پایین به نحوی که بعد از گذشت 4 الی 6 هفته اثری از عمل دیده نمی شود.